Ürün yazılımı nedir?

Ürün yazılımı, genel olarak her türlü aygıtın (ses aygıtları, telefonlar, yazıcılar) işletim sistemi olarak işlev gösteren yazılım olarak tarif edilebilir. Söz konusu ofis aygıtları ise ürün yazılımı, aygıtın içinde yerleşik (takılı) olan  aygıt yazılımı  (ing: firmware, "ürün yazılımı" olarak adlandırılır. Bu program tüm yazıcılarda bulunur ve ofis aygıtının düzgün çalışabilmesi için tüm bileşenleri koordine eder.

Ürün yazılımı sürümü ne anlama gelir ve bana hangi sürüm gerekiyor?


Ürün yazılımı sürümü yazıcınızın işletim sisteminin sürümüdür. Sürümü bulmak için bakılması gereken en önemli nokta son iki rakamdır. Yazıcınız için ürün yazılımı seçerken özellikle bu rakamlara dikkat etmeniz çok önemlidir. Tüm ürün yazılımlarımızda yalnızca bu son iki rakamı belirtiriz ve değiştirilmiş ürün yazılımı (orijinal olmadığını) olduğunu gösteren" ” harfini ekleriz. Örneğin, ürün yazılımınızın sürümü   "V1.20.00.30” ise satın almanız gereken sürüm yazıcınızın modeline uygun olan " 30f ” sürümüdür. Yazıcınızın bizden satın almış olduğunuz ürün yazılımı ile düzgün çalışabilmesi için orijinal ürün yazılımınızın sürümü, indirilen sürümden daha düşük veya onunla aynı olmalıdır. Bu nedenle orijinal ürün yazılımınızın sürümünden daha yüksek veya onunla aynı olan sürümü indirin. 

Yazıcımın sürümünü nasıl öğrenebilirim?


Yazıcınızın sürümünü öğrenebilmek için "Sistem konfigürasyonu" ( Configuration report, System data list ) sayfasını yazdırmanız gereklidir. Eğer normal bir yazıcıya sahipseniz “Stop/reset” düğmesine parmağınızı birkaç saniye basılı tutarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz (düğmeye basılı tutma süresi yazıcının modeline göre değişebilir, bazı modellerde 10 saniyeden daha fazla basmak gerekir). Tüm renkli yazıcılarda konfigürasyon sayfası, yazıcıların sürücüleriyle birlikte yüklenen "Smart panel" öğesinden yazdırılır. Bu işlemi bir  Çok İşlevli Cihaz  aracılığıyla gerçekleştirmek için denetim panelindeki menüden sistem verilerini yazdır seçeneğini seçmelisiniz. Yeni kartuş takılı olmadığından dolayı yazıcının bu işlemi gerçekleştirmediği durumlar gözlemlenebilir. Bu durumda bize e-posta gönderin ve size adım adım nasıl sistem verileri sayfasını yazdırabileceğiniz konusunda rehberlik edelim. Eğer sistem verilerini yazdırmayı başardıysanız sayfaya dikkatlice bakarak "program sürümü" (Firmware/OS version) imzasını bulun. Burada yazılı olan değer, yazıcınızın ürün yazılımının sürümünü temsil eder. 
Yazıcıdan rapor sayfası çıkartma konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için  bkz.

Çok aygıtlı  (ÇА) ve tek aygıtlı ürün yazılımı (TА) ne anlama geliyor?


Çok aygıtlı ürün yazılımı, sürümleri uygun olan tüm aynı model yazıcıları resetlemenizi sağlayan ürün yazılımıdır. Tek aygıtlı ürün yazılımı, yalnızca belli bir yazıcıyı resetlemenizi sağlayan ürün yazılımıdır. Sitemizden  indirebileceğiniz  tüm ücretsiz ürün yazılımları çok aygıtlıdır; ücretli olanlar ise tek aygıtlı grubuna girer. Ücretsiz tek aygıtlı ürün yazılımı, bulunmamaktadır ve böyle bir hizmet sunulmayacaktır. Zira bu ürünler belli bir ücret karşılığında üretilmektedir. Bu nedenle tek aygıtlı ürün yazılımlarını sizlere ücretsiz olarak sağlayamamaktayız.  

Güncellemeye karşı korumalı ürün yazılımı (GKK)


Herkesin bildiği üzere birçok kullanıcı orijinal olmayan ürün yazılımları kullanmaya başladı. Bunun üzerine "Samsung" firması, kullanıcıların resetlemiş oldukları ürün yazılımlarını daha güncel sürümlerle İnternet üzerinden güncelleme (bu hizmeti güvenlik ve kaliteyi arttırma adı altın müşterilerine sunarak) kararı aldı. Kullanıcının yanlışlıkla otomatik yeniden güncellemeyi etkinleştirmesi halinde doldurma kartuşu artık kullanamaz ve yazıcının yeniden resetlenmesi gerekir. Bu durumun önüne geçebilmek için, orijinal olmayan ürün yazılımı geliştiricileri, "Samsung" firmasının sitesi üzerinden güncelleme yapmasına karşı koruma sağlayan ürün yazılımlarını satışa sunmaya başladı. Dolayısıyla, eğer bu tür bir ürün yazılımı ile resetleme yaparsanız otomatik güncelleme tehlikesi ortadan kalkmış olur

Yazıcı Resetleme Printer Resetter Drucker Resetter Elit Elektronik Ebiron E-Ticaret